Obnova smazaného souboru

Kategorie: IT poznámky Napsal Netopejr Zobrazeno: 2109

Tak mne opět napadlo něco, co by se všem mohlo hodit (já to občas použiji také).

O co že jde? Nu, jsme lidé a ti, jak je známo (některým, jiní si myslí že jsou neomylní), jsme lidé omylní a občas děláme hovadiny typu - udělám si úklid v souborech.
Ano, je to "báječný" nápad, jak si omylem smazat soubor co ho potřebuji. A pak "je pozdě bycha honit ". OMYL!!! Tady se dá ještě pomoci. Opravdu.
Ne, nebudu popisovat techniky a postup co se dělá při obnově dat v profi laboratořích, či orgány ("... pokud by někdo měl zájem ....: i skladník ve šroubárně může si přečíst Vergilia v originále ..." ). Tak to popíši.

Jenom v krátkosti, pokud někomu "vyhoří"/zkolabuje harddisk (HDD - anglicky Hard Disk Drive) - typu magnetomechanický (má tam plotny), a je jedno zda je to HDD typu PATA (šedý plochý 40ti žilový kablík) nebo SATA/SATA II (oranžový/červený tenký plochý kablík).
Dá se ještě daný HDD zachránit. Pokud budeme mít štěstí, tak nám "jen" odešel tišťák. Tady se tomu dá pomoci tím, že si seženeme přesně sejný typ - musí být stejný výrobce, značka, kapacita HDD atd. pak stačí "jen" vyměnit tišťák a HDD je plně funkční. No, funkční. Pokud se "chytne" překopírovat data na jiný a ten původní dát pod lis. Pokud by se někdo pustil do otevření HDD a že si vymění plotny tak na 10000000% se mu to nepovede. Na to je potřeba speciální přípravky, atd. a pak ještě "maličkost" - speciální zařízení co udělá "otisk" tzv. bitovou kopii 1:1 přesně tak jako na původním HDD (to to se používá v soudnictví, při obnově dat atd.), ale "ta mašinka" je nedostupná - jak cenou tak fyzicky.

Tak a "z říše pohádek" do reality.
Bylo nebylo ... Ne nechám toho (jen ten mezek venku svítí a já teplo děsně nerad...) a popíši co a jak pokud se náhodou stane, že něco smažeme (soubor a je jedno jaký).
Na webu/trhu je mraky takových softů. Některé jsou zdarma, jiné jsou placené. Já mám názor na to takový. Pokud je to 100% funkční proč za to platit a řekněme si hodně lidu si software nekoupí  a radši jej stáhne (tady já popíší legální cestu).
Minimálně pro firemní prostředí je třeba zase prostudovat licenci daného softu zda to umožňuje, většinou ne jsou jen pro domácí použití.
Já popíši softík, co mám roky ověřený. Je v českém jazyce a opravdu funguje a dělá co má - obnoví smazaný soubor. A pro domácí použití je zcela free, tak nic neporušuji.

Jedná se o utilitku - Drive Rescue 1.9d
Link - http://www.slunecnice.cz/sw/drive-rescue/

Na začátek bych asi mněl vysvětlit, jak funguje HDD a je jedno jakou technologii používá, zda starou (ale roky ověřenou) magnetomechanickou, či novou - moderní .... SSD (je to v podstatě fleška co ji používáme do USB) nemá nic mechanického. HDD jak PATA (IDE...), nebo SATA (jedno jaká specifikace SATA/SATA II rozdíl je v rychlosti zápisu/čtení dat) používají takzvané plotny. Plotny právě slouží k uložení dat, a ty se zapisují pomocí "hlaviček" - tedy "něco" jako jehla. Zjednodušeně to přirovnám - klasický vinyl gramofonová deska. Ve své podstatě je to samé... Data se ukládají na ty to disky "skoro stejně" jak na vinil.
Cituji z Wikipedie:
Informace na něm (plotna v HDD) jsou uloženy na naplátované, nebo napařené kobaltové magnetické vrstvě silné okolo 0.00004mm, nanesené na hliníkovém kotouči, nebo skleněném kotouči.
Data jsou snímána pomocí magnetických čtecích/zapisovacích hlav, které se vznášejí asi 0.00005 mm nad plotnami. Disky jsou hermeticky uzavřeny a nesmějí být kvůli vniknutí prachu a magnetického pole otevřeny. Pevné disky klasické konstrukce se postupně nahrazují Flash pamětí – SSD

Ano, můžete namítnout, že existují "nějaké" technologie kolmého zápisu atd. (NCQ). Ve své podstatě je to, aby čtecí/záznamová hlavička nelítala po spirále, ale vyhledala data na plotně hned - tedy i na přeskáčku a v paměti HDD ty to data jsou složena.
viz obrázek z Wiki:

 

Nu a jdeme na to. Popíši postup, jak obnovit data na flešce (je to záměr, pokud bych to mněl dělat na PC ... asi bych se nedočkal. Mám několik HDD z kapacitou 1TB a to je časově náročné, ne nemožné ... ale! )

Tedy - software Drive Rescue 1.9d

Nejdříve po stažení (má velikost 935 kB) ji nainstalujeme, bude i lépe pokud po instalaci uděláme restart (zavedou se knihovny programu atd.).
A objeví se na ploše ikona záchranného kruhu - jak trefné...že?
A spustíme program (vždy se nás to bude ptát na ty samé věci, vždy).

Ukáži vám, že na flešce nic není - tedy "nic" z pohledu uživatele, né z pohledu systému atd.

Tento počítač/Průzkumník

Koš ve Windows

 

Po spuštění Drive Rescue (DR), se objeví editor a okno. Tady si zvolíme jazyk - češtinu ... (kdo chce, může jiný ... třeba maďarštinu že Very Happy)
Po grafické stránce je to ideální, strohé, jasné stručné ...

Po nastavení jazyka, se mne DR ptá, co mám v plánu dělat. Tedy nastavím Obnovit smazané soubory

Jakmile nastavím obnovu smazaných dat, software si "o šahá" PC/noťas a to včetně USB flešek či externích disků.
A vyjede seznam HDD, USB či externích disků. U mne to je kapku jiné (mám disky v RAID1 - proto ten to softík to to neumí. Umí to pak již placené jiné verze většinou Professional).
A vyberu USB flash disk, v mém případě I: A kliknu na OK

Následně, jak zadám diskovou jednotku (písmeno disku USB flešky), chvíli bude software skenovat stav a data v jakém jsou stavu - tedy zda se dají obnovit a jsou v čitelné (nepoškozené/nepřepsané formě).
Jak je vidět, tak USB fleška není tak prázdná jak se zdá v Průzkumníku a Koši. Já jsem zabarvil jednu složku, obnovených souborů... Ano!, tušíte správně ... to jsou data, která mohu obnovit, a to tak že je uložím JINAM !! třeba do složky Dokumenty.

Jak se mi objeví seznam dat, která lze obnovit (musím je uložit na jiný disk!). Si daný soubor označím, a kliknu na Ikonku Uložení - bude se mne software ptát, kde má daný soubor (soubory/složky) uložit. Vyskočí editor Výběr adresáře - zadám tedy cestu kde se to má uložit. Pak zadám OK

 

To je vše. Je to jednoduché, a určitě mnohým to dozajista pomůže, a proč "vymýšlet" vymyšlené ... Jak je mi vytýkáno ...

Joomla SEF URLs by Artio